O škole
Stav žáků k 30. 09. 2024. Cílová kapacita ZUŠ je 1.100 žáků Základní informace, náš příběh a umělecká seskupení.
“Cras tristique turpis justo, eu consequat sem adipiscing ut. Donec posuere bibendum metus.”
Náš příběh
Hudební tradice města Litvínova není malá. Hudebníci, kteří působili před válkou ve Stálém Mozartově orchestru (založen 1903), vyučovali zájemce z řad veřejnosti individuálně doma. Tento orchestr měl v širokém okolí velkou podporu. Dokonce se pro tento soubor chystal i projekt na samostatný koncertní sál, který nebyl bohužel nikdy realizován.
Do konce 2. světové války měl ve svých řadách Stálý Mozartův orchestr vynikající amatérské, německé i české hudebníky z Litvínova a širokého okolí. Na něj navazující Symfonický orchestr města Litvínova se po odsunu německého obyvatelstva začal potýkat s nedostatkem mladých hudebníků a tak členové správního výboru Ing. A. Vinkler, JUDr, A. Osner, Fr. Charvát, L. Pelán, V. Korejs, F. Vodička a Sv. Knepr byli hlavními iniciátory při zakládání Městského hudebního ústavu na podzim v roce 1948. Je škoda, že tento orchestr i přes velkou snahu tehdejších hudebníků a příznivců postupně z důvodu nedostatku hráčů na určité druhy nástrojů zanikl.
Škola s původním názvem Městský hudební ústav byla po nutných úpravách otevřena 15. října 1948 a sídlila tehdy v dvoupatrové budově v Nerudově ulici č. 227. V prvním školním roce bylo zapsáno celkem 225 žáků v hudebním oboru ve hře na klavír a housle. Vedením ústavu byl pověřen Ferdinand Vodička, který do té doby působil v Berouně. Po odchodu pana Vodičky do důchodu přebírá v roce 1949 ředitelské žezlo Emil Sedláček z Duchcova. V roce 1951 byly městské hudební školy zestátněny a přejmenovány na Hudební školy. Tímto krokem se staly školami výběrovými, což se projevilo vyšší kvalitou žáků, lepší organizací výuky a plánovitou prací.
Od roku 1956 stojí v čele ústavu pan Viktor Kristián, za jehož působení se na škole otevřely další dva obory. V roce 1961 se tak začíná vyučovat kromě hudby také výtvarný a dramatický obor. Ředitel Kristián založil pěvecký sbor Vlaštovičky, který pod jeho vedením dosáhl třikrát významných úspěchů v ústředním kole Soutěže tvořivosti mládeže. Z iniciativy V. Kristiána byl založen 1. dubna 1961 dechový orchestr, který má nejdelší tradici, která přesahuje až do současnosti. Zakládajícím kapelníkem byl tehdy Václav Mareček, který s orchestrem dosáhl v krátké době pozoruhodných výsledků.
V roce 1961 díky rozšířené výuce a počtu učitelů již nestačily prostory v Nerudově ulici a část výuky byla přesunuta do budovy bývalých Pozemních staveb Brno, vedle hlavní budovy.
Od roku 1962, kdy se škola přejmenovává na Lidovou školu umění (LŠU- liduška), stojí v jejím čele pan ředitel Vlastimil Šrůma, který se zaměřil zejména na organizaci a vybavení nově vzniklých oborů – výtvarného a literárně dramatického. Provedl rovněž podstatné zásahy do administrativy LŠU. Z jeho popudu pak bylo uskutečněno několik výměnných koncertů se školami z jiných okresů (Kladno, Žatec, Ostrov nad Ohří).
Po čtyřech letech odchází pan Šrůma ředitelovat do LŠU v Mostě a na školu nastupuje do ředitelské funkce první žena, paní Sláva Valdová, později provdaná Hajná, pod jejímž dlouholetým vedením v letech 1966 – 1985 zažívá škola největší nárůst žáků hudebního oboru. V roce 1969 se LŠU stěhuje do bývalého Domu mladých horníků v Litvínově Chudeříně. Od roku 1970 jsme školou plně oborovou, jelikož se i u nás začíná učit poslední ze čtyř oborů, a tím je obor taneční. Po odchodu paní ředitelky Hajné do důchodu v roce 1985 nastupuje na její místo bývalá zástupkyně paní Pavla Wasserbauerová. V roce 1990 se LŠU mění na ZUŠ a od roku 1991 stojí v čele již už základní umělecké školy pan Jaroslav Sochor.
Od srpna roku 2010 působíme v nově zrekonstruované části budovy Citadely, kde jsme 1. září 2010 slavnostně zahájili výuku. V současné době je dokončen projekt na realizaci zkušebny souborů, která bude zároveň nahrávacím studiem a speciální třídu bicích nástrojů spolu s knihovnou, kde bude umístěn notový archiv, včetně toho od Stálého Mozartova orchestru.
V současnosti můžeme doplnit školu na cílovou kapacitu do 1.100 žáků. Do nehudebních oborů se jedná o "dramaťáky a výtvarníky". Dále hledáme zájemce o hraní na dechové nástroje flétna, klarinet, hoboj, fagot, trubka, trombon, lesní roh, tenor, baryton, tuba ale i melodické bicí nástroje pro obnovení činnosti Dechového orchestru mladých. Rádi přivítáme žáky na smyčcové nástroje, housle, violoncello a kontrabas pro Komoráček a do budoucna pro obnovení činnosti "Mozartova orchestru". V neposlední řadě potřebujeme žáky do Junior big bandu a Sax bandu. Ve swingu a jazzu patří ZUŠ Litvínov k republikové špičce nejen v soutěžích ZUŠ.
brozura-zus-2011
Almanach vydaný k 60 letům ZUŠ Litvínov
Ročenka ředitelů a učitelů ZUŠ Litvínov od roku 1948
Stavy učitelů a žáků od založení školy
Stavy dle nástrojů od roku 2001
kniha Mostecko z nebe
Umělecká seskupení školy / ZUŠKOVINY
Pěvecký sbor Vlaštovky
od roku 1959 sbormistři: Viktor Kristián, Vlastimil Šrůma a Sláva Valdová – Hajná,
od roku 2013 Vrabčáci/ 2021 Vlaštovky: Lada Kunzová, Václav Filip, Mgr. Martina Vokáčová;
sborová přípravka Vrabčáci vznikla v roce 2017
sbormistr: Mgr. Jana Švejnochová, Mgr. Lada Kunzová;
(Studentský) North big band a Junior big band
kapelníkem od roku 1992 je Bc. Jaroslav Sochor, Junior big band založen 2002 a od roku 2010 jej vede Ing. František Krtička DiS;
smyčcový komorní orchestr Komoráček
pan učitel Jan Dobrý, Pavel Mach, Radka Zahradníčková;
Sax Band
kapelníci Pavel Mach, od roku 2017 Jan Priwitzer DiS.;
Kytarový soubor Happy Strings
vedoucím souboru od roku 2012: Igor Popkov;
Marching band byl založen v roce 2016
soubor pochodových bicích nástrojů vede: Vít Faust DiS.
Dechovanka lidovka
kapelník od roku 2017 Vít Skořepa;
Taneční soubor
vedoucími souboru: Jarmila Kovačová, Martina Lamačová, BcA. Lucie Drážková - Drengubáková DiS, Alena Vojtelová DiS;
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dechový orchestr mladých, symfonický dechový orchestr
Bohužel v červnu 2021 ukončil svoji činnost z důvodu nedostatku hráčů zejména na žesťové nástroje.
Kapelníci od roku 1961 až dosud: Josef Mareček, Vlastimil Hajný, Jiří Liebig, Pavel Mach, Milan Hvozda, Josef Malypetr, Zdenek Tölg, Vít Skořepa, Jaroslav Sochor;
Taneční orchestr a Dixieland
kapelníci od roku 1963: Vlastimil Hajný, Josef Malypetr, Pavel Mach, Víťa Faust, v současnosti tento soubor nemáme;
Akordeonový soubor
paní učitelka Vlasta Bajlová – Šímová, v současnosti tento soubor nemáme;
Více informací na stránce Seskupení.
Náš tým
Všichni naši lidé... (pro detailní informace a rozvrh pedagoga klikněte na jeho jméno)
Angelková, Iva
Baroš, Olga Mgr.
Béreš Viliam
Chytriak, Larisa
Davídková, Šárka
Dobiášová, Marie DiS.
Doubková, Lenka Bc., DiS.
Drážková Drengubáková, Lucie BcA., DiS.
Faust, Vít DiS.
Fischerová, Lenka
Fröhlich Šimon
Hájková, Tamara
Hvozda, Milan
Jánošíková, Helena
Kottová Lišťáková Michaela, DiS.
Koutková, Marcela Mgr.
Kozová, Barbora Bc., DiS.
Krtička, František Ing., DiS.
Kubošek, Pavol
Kubošková, Petra Bc.
Kunzová, Lada Mgr.
Lamačová, Martina DiS.
Lánová, Monika
Matura, Stanislav DiS.
Nebeský, Jan Mgr.
Nevrlá, Veronika Bc. et BcA., DiS.
Pašková, Lenka dipl. um.
Pejlová, Marie
Pletichová, Jiřina Mgr.
Popkov, Igor
Priwitzer, Jan DiS.
Pšenková Jana, DiS.
Růžičková Zuzana BcA., DiS.
Ševčíková, Blanka
Šidlová Barbora, DiS.
Šišková, Eva Bc.
Skořepa, Vít
Slámová, Lena
Smetáčková, Zita
Sochor, Jaroslav Bc.
Soukopová Kiššová, Alice Mgr.
Švejnochová, Anna
Švejnochová, Jana Mgr., dipl. um.
Svobodová, Markéta Mgr.
Tvrzníková Monika, DiS.
Vasserbauer, Pavla
Vitoušek, Jiří
Vitoušek, Miloň
Vojtelová Alena, DiS.
Vokáčová, Martina Mgr., DiS.
Vyšatová, Hedvika Bc., DiS.
Zahradníčková, Radka
Sponzoři a partneři
Děkujeme za podporu!